Człowiek – nie kaktus

Kraków, lato, słońce, jeszcze więcej słońca i jeszcze trochę słońca. Pogoda w naszym kraju, niebezpiecznie upodabnia się do tej, którą znamy z tropików. W czasie takich ukropów, nasze organizmy wymagają szczególnej uwagi. Musimy pić, ale nie byle co i nie byle jak. Hasłem przewodnim są dziś – elektrolity.

Zrozumieć organizm

W czasie upałów, pocimy się. To naturalny mechanizm naszego ciała, które w ten sposób zabezpiecza się przed przegrzaniem. Niestety, ta reakcja, powoduje, że wydalamy wodę (co oczywiste) i niezwykle istotne dla funkcjonowania – sole mineralne, takie jak sód czy potas. W konsekwencji, ryzykujemy osłabieniem układu krwionośnego i nerwowego. To, nie tylko powoduje, że stajemy się osłabieni i apatyczni ale może prowadzić nawet do ciężkich powikłań kardiologicznych.

Co pić należy?

W pierwszej kolejności, pamiętajmy o tym, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Przyjmuje się, że w czasie upałów powinniśmy wlewać w siebie dziennie od 2 do 3 litrów płynów. Oczywiście, nic nie zastąpi zwykłej wody mineralnej. To jednak może nie wystarczyć. Pamiętajmy o ubytku elektrolitów – sodu, wapńa, magnezu i potasu. Tu z pomocą przyjdą nam soki owocowe i warzywne. Dietetycy polecają zwłaszcza schłodzony sok pomidorowy, który doskonale uzupełnia braki potasu. Tym, którzy za sokiem pomidorowym nie przepadają, proponuje się dietę bogatą w owoce – zwłaszcza cytrusy, brzoskwinie, truskawki czy gruszki. Jeżeli, natomiast jesteśmy zmuszeni do wytężonego wysiłku fizycznego, pomocne mogą być specjalne napoje izotoniczne, bogate w elektrolity.

A czego na pewno nie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wszystkiego, co uznaje się za używki. W czasie upałów powinniśmy zrezygnować z alkoholu, który ma, generalnie, zgubny wpływ na nasz układ krwionośny a w czasie skwaru, kiedy nasz organizm jest szczególnie wrażliwy, może okazać się bardzo niebezpieczny. To samo, dotyczy kawy i herbaty. Oba te napoje, działają moczopędnie, co powoduje przyspieszone wypłukiwanie soli mineralnych. Z dokładnie tego samego powodu nie poleca się gasić pragnienia również napojami typu cola czy energetyki. Pamiętajmy o dbaniu o siebie, kiedy warunki pogodowe są szczególnie ekstremalne.

Pamiętajmy również o seniorach, którzy znacznie gorzej znoszą wysoką temperaturę na zewnątrz. Po więcej, specjalistycznych informacji i wskazówek zapraszamy do Mogilska-Med. Nasi dietetycy, pomogą Wam przetrwać nawet równikowe upały.

Kategorie

Godziny rejetracji
pon.-pt. 10:00 - 18:00

pon.-pt. 8:00 - 20:00
(Po wcześniejszej REJESTRACJI)
Rejestracja
tel. 797 012 012 / 12 881 08 01
recepcja@mogilska-med.pl
Lokalizacja
ul. Mogilska 120b,
31-445 Kraków
Dojazd
5, 9, 10, 44, 52, 73
124, 128, 424